Naším cílem je ukázat Vám cestu, jak prodat svoji nemovitost bez asistence realitní kanceláře. Obchodují s něčím, na co normální člověk šetří celý život. Drtivá většina na to nenašetří, půjčí si a zadluží se. Často také na celý život. Je to v naší zemi miliardový byznys, není důvod ho živit. Není tedy zbytečné jim přispívat vysokými provizemi z prodeje? Rozhodnutí je na Vás. Myslíme, že je to snadné.

Převod peněz – prosinec 2022

Předání peněz je to hlavní, co se při prodeji děje, a přitom to může být kámen úrazu. Existují asi čtyři způsoby, který je ten správný, bezpečný a bezproblémový si teď probereme.
Ten první je z ruky do ruky.
Podepíšete smlouvu, zajdete na katastr a předáte si peníze. Jenomže převod trvá měsíc, klidně se může stát, že katastrální úřad z nějakého důvodu nemovitosti nepřevede a co pak? No, nikdo do budoucnosti nevidíme. Tento způsob se dá pochopit snad jen v případě, kdy si dva známí upravují hranice svých pozemků a jedná se o nízké částky.
Ten druhý připomenu jen pro formu. Je to úschova v realitní kanceláři. Protože tento web nešvary mnoha kanceláří kritizuje a v této rubrice se o tom můžete dočíst do sytosti, včetně zkušenosti čtenářů, tak jen snad na okraj jeden z mnoha. Makléři některých kanceláří mají přímo nařízeno zdržovat předání peněz co nejdéle, aby ta daná kancelář měla zisky z úroků. No a koneckonců, byly i zpronevěry.
Třetí způsob je úschova u advokáta. To se zdá docela přijatelné, proč ne. Ale je to drahé a i tady je jisté riziko zpronevěry. Je to asi malé, ale nedávno zrovna proběhla v televizi reportáž, jak advokátka zpronevěřila peníze a rodina najednou nemá domov.
Dost hnusné.
Ten čtvrtý je nejbezpečnější.
Nejsem propagátorem velkých bank, ale pokud není jiné řešení, je to tohle.
Úschova v bance proběhne tak, že si vyžádáte smlouvu, ta se dá podle potřeby pozměnit, po prověření dokladů obou stran se podepíše smlouva s bankou, kupní smlouva mezi stranou prodávající a kupující, vklad do katastru nemovitostí a všechno se dá stihnout za jediný den. Strana kupující složí v bance peníze za nemovitost a ty budou převedeny na účet strany kupující až ve chvíli, kdy bude doloženo potvrzení z katastru nemovitostí, že nemovitost je převedena. Pokud se něco pokazí, někdo bude chtít odstoupit od smlouvy, nebo katastr z nějakého důvodu převod nemovitosti zamítne, nic se neděje. Kupujícímu zůstanou peníze, prodávajícímu nemovitost.
A není to nijak drahé, je to levnější než úschova u advokáta. Podrobnosti naleznete v rubrice Právní pomoc a detaily samozřejmě až v bance.
No a pokud nemáte od někoho kupní smlouvu, např. tu, která již byla jednou normálně použita. Stačí změnit jména a konkrétní místopisné údaje. Také si ji pořádně přečíst, určitě.
Pokud vás napadne další způsob předání peněz, ozvěte se, fantazii se meze nekladou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *