Naším cílem je ukázat Vám cestu, jak prodat svoji nemovitost bez asistence realitní kanceláře. Obchodují s něčím, na co normální člověk šetří celý život. Drtivá většina na to nenašetří, půjčí si a zadluží se. Často také na celý život. Je to v naší zemi miliardový byznys, není důvod ho živit. Není tedy zbytečné jim přispívat vysokými provizemi z prodeje? Rozhodnutí je na Vás. Myslíme, že je to snadné.

Příspěvek od návštěvníka našeho webu – březen 2020

Tady jsou moje zkušenosti z realitních jednání. Snad to popíši srozumitelně.

Měli jsme v létě rozjednanou koupi RD po panu …… v …… Jeho žena, na níž  je RD psán, sdělila, že makléře, (který s námi jednal a chtěl rychle zálohu a náš RD do prodeje, na dotaz ohledně výše provize neodpověděl), prý vůbec nezná a nemá s ním smlouvu.  Prý mám kontaktovat jinou RK, s níž má smlouvu. Nemovitost nabízela totiž  dlouhodobě ještě jiná RK, která na dotazy nereagovala, ale jejíž makléřka byla též při prohlídce přítomna, aniž bych věděl, že je z oné jiné RK. Ta později se mnou nechtěla jednat, že prý musím postupovat přes tu RK, se kterou jsem začal jednat jako první, prý jsou spolu smluveni a prý je RD u nich týden blokován, než si zájemce vše prověří. RD se objevil v inzerci ještě na týden, když jsem jim naznačil svěřit náš RD  do prodeje. Když jsem chtěl smluvně obě transakce vázat, sdělila, že je RD, který chci koupit, již rezervován a zálohován. Pečeť tam nikdy nebyla.

Dnes po několika měsících, je na katestru stále původní vlastník – paní……..Ohledně uvolnění RD synem pana…….jednat férově (dostatečné smluvní zajištění a písemné stvrzení příslibu rodičů, že syna ubytují, než mu koupí byt ), se vůbec nedalo.

Co se týče dosažení vyklizení – dle mého názoru to není nikdy stoprocentní. Jen jediná RK přiznala, že věc je na řešení zájemce a není vůbec jednoduchá.

Opilý původní majitel prohlásil, že až bude mít peníze, tak si něco bude  hledat, za zády měl dceru s dítětem v náručí. Valem se však tvrdí, že o nic složitého nejde.

Kdysi po revoluci byl nabízen kontakt na mafiány se psy a silnými reproduktory,(„něco“ by to stálo), doporučeno odpojit sítě, zbourat  schody, apod. O následných soudech už se mlčelo.
Stal se případ, že soud dal za pravdu bývalé majitelce, která RD tři roky blokovala a sankce dosáhly na částku přes milion. Prý je to nemorální. Rodina nových majitelů splácela dům a bydlela s dětmi v podnájmu.

Na právo je zde spolehnutí, pravda.

Čerstvý případ z Čebína – prý co si představuji pod pojmem volný RD?!   Chtěl jsem odhlášení osob, vyklizení a předání klíčů, přepis měřidel – prý vyloučeno. Napřed podepsat a zaplatit. Z peněz se prý teprve zaplatí další  nemovitost (musím věřit, že  existuje – ale doklad není  žádný). Majitelé jsou i  jinde zadluženi. Vklady KN nelze zajistit současně. Jsem prý pesimista – oni už klidně zajistili kulový blesk – sedm návazných prodejů a koupí, vč. stěhování.
Nějaké pojistky pro případy úmrtí, či nemoci zúčastněných v řadách klientů,  až po právníka, či makléře, jenž přijal peníze, to prý se nedělá, maluji jen čerta na zeď.
Dům ….  se nabízel za výhodnou cenu snad dva roky s přestávkami. Paní …. prý jej musí prodat. Neprodala.

To je obdobné, jako u RD v Lelekovicích. Jezdím přes Lelekovice často a viděl jsem tam párkrát u toho domu hloučky zájemců. Mám podezření, že některé nemovitosti jako by nebyly na prodej a inzerce slouží jinému účelu.

Další zkušenost je s RK, která uveřejnila masivně ( opět po roce ) ne Seznamu fotku sympatické rodiny, která hledá bydlení ( jmenují se prý….). Náborový inzerát – vějička. Makléřka přišla bez oné rodinky a chtěla jen podepsat kýžený úpis.

Jiná „sympatická“ zkušenost – výhodně nabízený RD cizího majitele s bydlištěm v Británii. Bylo mi stroze a nadutě řečeno, že mám co nejdříve složit zálohu, neboť jsou mraky zájemců. Berte, nebo nechte! Zeptal jsem se, kdo podepíše za majitele už nachystanou rezervační smlouvu při složení zálohy s textem, na němž už nebyla ochota nic měnit ( trval jsem na třístranné ). Ihned bylo jednání ukončeno, že už je RD rezervován! Také tento RD není dosud prodán.

Opět je tu podobnost s makléřem z Lelekovic, který se s majiteli dlouhodobě zná a jenž zřejmě nabírá zakázky od klientů, kteří potřebují financovat kupovanou nemovitost z prodeje své a upíší se. Já jsem požadoval úpravy textu smlouvy o zastupování při prodeji. Text mi makléř slíbil, pak poslal jiný a na přijatelné znění nepřistoupil, očividně nevyhovoval jeho záměru, hlavně nabízet. Sliboval slevu na provizi, abych se rozhoupal. V textu o tom také nechtěl nic uvést. Opravdu bych skákal, jak píská. Zde hrozilo několik rizik – musel bych hradit provizi, kdybych nechtěl prodat, protože by už RD v Lelekovicích nebyl na prodej ( což možná postihlo nyní jiného zájemce ). Tomu nasvědčuje praxe inzerování s občasnými přestávkami.

Kdybych si RD zálohoval a uvázal se na pevný termín splacení, náš RD by se pravděpodobně neprodal včas (snad za přispění makléře ) a musel bych rychle rapidně s cenou dolů, nebo nechat zálohu makléři a majitelům jako odškodné. Pak by někdo mohl dobře na té situaci vydělat. Možná trpím příliš podezíravým myšlením, ale rizika se odstranit nepodařila, jednání bylo podivné a makléř už přestal reagovat. Jeho záměry jsou jasné.

Je tu v ČR nejvíc makléřů na hlavu, poněvadž prostředí je zkorumpované a boj o zakázky se děje, čím se dá. Provize u nás to množství lidí uživí.

Mladší syn dělá kromě zaměstnání i pro firmu projekty a stavební posudky ve sporech, a má také pěkné zkušenosti.
Jsou lidé, kteří na skrytých vadách profitují. Dají se prý reklamovat pět let po prodeji.
Lidé se soudním přím vyhýbají, neboť jsou drahé, vady jsou prokázány, tak přistupují na vyrovnání. Makléři většinou na stavební vady neupozorňují a nevytvářejí vždy potřebné podmínky, nemají ani dost informací a znalostí, jejich hlavním zájmem je nábor. V jiných zemích by asi přišli o vázanou živnost. Inzeráty jsou zde často neprofesionální, obsahují slohová cvičení, ale hlavní údaje chybí. Zamlčí se, že se autem jezdí přes sousedův pozemek bez uvedení záruky břemenem, nebo přes lesní cestu, kam se obecně nesmí. Napíše se, že je v místě muzeum povřísel, koupání ( v bahnité louži ), že lze vyvrtat studnu, ale není odborné vyjádření, ani stanovisko úřadu a sousedů a majitel bez vody postavil haciendu a budoval podzemní nádrže.

Voda bude čím dál větší problém. I nejstarší studny musejí už mít papíry o kolaudaci a povolení k odběru.

My jsme prodávali a museli jsme doložit svědectvím získaným notářem v nemocnici, že studna je starší.
Od jistého roku už se musí žádat o stavební povolení pro jakýkoliv starý i nový zdroj. Ten, kdo to nemá, tak je to horší, než ohlásit dům.
Za používání tzv. průzkumných hydrovrtů, což je rozšířené obcházení  procesu povolení, budou hrozit vysoké sankce. Když se někdo ptá na zdroj vody, tak se lže, že je studna stará a že to stačí. Papíry nejsou vůbec a nemovitost je právně bez zdroje.

Makléř, s nímž jsem jednal o Lelekovicích, lhal bez mrknutí oka – uváděl  materiál rozvodů Cu, největší část je z Al.
Dále prý lze topit dvěma kotli a zimu tam klidně přežijeme. Kotel na dřevo, který byl zakryt věcmi, je však odpojen od komína a jsou odstraněna dvířka, ale nebyl k použití. Ústil dříve do stejného tělesa jako plynový odtah. V domě byl cítit silný zápach plynu ( prastarý kotel, který někomu předváděl ), prý on nic necítí a majitel tam měl plynaře – čichače a všechno je prý v pořádku. Obří díra v zemi na verandě, přikrytá, neví proč tam je. Jestli teče voda, zda vůbec nejsou zarostlé trubky – to až po urgencích předvedl. Tekla a bylo jasné, že pomalu. I tak bychom stav akceptovali, nebýt neochoty. Ten pán, nevím proč, se rozpovídal o tom, že žil se soudkyní, která jej poučila, že rozsudky prý smějí odporovat dobrým mravům. Zákon má přednost před morálkou.

Já slyšel opačný názor. Asi nás připravoval na eventualitu, že bychom měli chuť se s ním soudit. Jistě je zkušený.

Syn koupil RD a sliby o následných službách – oba posudky, prohlášení k oběma daním, přepisy .. (prý zadarmo), nebyly splněny.
Jeho kamarád s toutéž RK má stejnou zkušenost, navíc čekal dlouhou dobu ve velké nejistotě ( kdyby byli ti hoši opatrní jako já, tak nic nekoupí ).

Když je něco zadarmo, nedá se to vymáhat, i když je to vázáno na předraženou službu. Je to jako se šmejdovním „dárkem“ v obchodě, který nemusí fungovat a není nárok na reklamaci.

Pan makléř z Lelekovic má také takto slibováním služeb zadarmo vyzdobené stránky.

Tak se tu podniká v realitách, jako ve všem.

Koupě nemovitosti je aktem často v životě ojedinělým, podobně jako vyřizování pohřbu. Zkušenosti obvykle klient nemá a neví, jak dopadne. Toho jsou si lidé z branže vědomi.

Myslím si, že když se hledá výhodná koupě, tak dost inzerátů je nepoužitelných.
Při své nespavosti si psaním krátím dlouhou chvíli. Z realitních zkušeností –  nejen vlastních, by se dal napsat soubor povídek, které by měly povzbudit nebydlící mladé a nezkušené páry.


Píši proti makléřům, ale je to i kritika obecná, kdy např. majitel je spřažen s RK a kují společně pikle. Většinou, spíše vždy však makléř lže ve  prospěch prodávajících.

Já píši o tom, že makléř neví, nebo nechce vědět, jak např. zjistit materiál rozvodů, nezná nic o druzích stavebních vad, chytračí, neplní sliby, zapírá vady.

Například zamlčí, že příjezd není zajištěn právně, kupující neví, že právo chůze není právem jízdy, nebo lesní cesta, kam je vjezd jen s povolením, které třeba nelze získat, se vydává za veřejnou.
Makléř nemá ani vědomosti, jedná neodborně, stále se uvádějí stará napětí 120,220,380V, (stačí se podívat  na inzeráty), neuvede se často ani celková plocha, fotky jsou na nic a zbytečné ( nábytek ), uvádí se slohová cvičení o muzeu, historii, a když se zeptáte na zásadní věc, tak se řekne, že v inzerci není dost místa.

Není uveden údaj např. 2+1 a je třeba pátrat, pokud tam je aspoň popis typu „z chodby vstoupíme do kuchyně atd…“
Zdroj vody se neuvede, nebo se uvede místní zdroj – což někdo vykládá jako vodovod, jiný jako studnu, chata se pojmenuje jako RD, pole jako zahrada, atd.

O studních se tvrdí, že nemusejí mít papíry, když jsou staré, přitom na legalizaci byl termín do roku 2008. Dnes všechny studny musejí mít povolení k odběru, nebo se musí zasypat a příp. získat st. povolení na novou ( horší, než na RD, hydrologie atd.)

Kolaudovat, mít souhlas sousedů, čerpací zk. a rozbor, pak to povolení k odběru.

Chystá se značné zpřísnění a kontroly kvůli suchu a vysoké sankce, mnoho nemovitostí je už teď bez legálního zdroje vody. Zde se lže a lže, velmi často se píše, že „lze vyvrtat studnu“. K tomu není přitom žádném vyjádření sousedů, úřadů, ani výsledky průzkumu. Hydrovrty se vydávají za studny, jde o podvodné jednání, bezohlednost, nekalost.

Nikdo to nestíhá, kupující neznají to, co by měli, aby se bránili makléřům. Když se ozvou, mají nepříjemné dotazy, už nedostanou odpověď,  čeká se na chudáka, jenž se nachytá.

Je značná neinformovanost kupujících, nebo vzhledem k nedostatku nabídky i mnoho koupí s vadami.
Kupující se nevyznají v hledání v KN, nevědí nic o druzích právních vad, břemen….RK je samozřejmě nepoučí.

Nyní se rozmohl nešvar se službami, kdy je kupující uveden ze strany RK v omyl a velmi draze zaplatí za veřejné informace. A tím to nekončí.

Tohle je varování před chybami při koupi nemovitosti, ať už přes RK, nebo přímo.

RK nedávají záruku bezpečné koupě, jdou na ruku prodávajícímu, protože si nechtějí znemožnit pověst u dalších prodávajících v náboru. Dokud prodávající nepodepíše, jsou jako milius, pak už je to opačně. Exkluzivitu vychvalují, brání se konkurenci.

RK jsou nebezpečné i pro prodávající, kteří se jim upíší, pak musejí skákat, jak pískají  – viz to, co jsem už popsal.

RK v centru Brna např. krade zakázky a uvádí je v inzerátech s jiným názvem obce poblíž. Změní o pár metrů rozlohu a až se zájemce upíše, tak mu řekne, že je to trochu „jinak“, kvůli majiteli, aby nebyl obtěžován.

Kdo inzeruje sám, je pak kontaktován, mají prý několik zájemců, chtějí „jen“ souhlas s nabízením. To se nahraje a pak se dokonce tvrdí, že mají exkluzivitu.

 

Všechny RK neuvedou výši provize v inzerátech. Když se klient zeptá, ochota mizí, je brán jako šťoura a zamlčí se, že se ještě příp. připočte DPH a navíc, že v tom nejsou poplatky právníkům a úřadům.

Velmi často je překroucena logika a jazyk, kdy se píše o částce – ceně „včetně provize a poplatků“, přičemž částka je jen kupní cena. To je téměř v každém inzerátu.

Jeden prodávající si stanovil podmínku, že provize vč. poplatků za služby bude ve výši tři procenta. Jinak bývá dvojnásobná, i vyšší.

Přesto žádná RK neodmítla zakázku za tak „malou“ provizi. I menší zisk se jim bohatě vyplatí. Je vidět, jak bohatnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *